Наследство в Азербайджане
Hər bir vətəndaşın öz vərəsələrini müstəqil müəyyən etmək və ölümündən sonra əmlakını qohumluq dərəcəsindən asılı olmayaraq istənilən şəxsə və ya təşkilata vermək hüququ vardır.
Vərəsəliyin əldə edilməsi prosesinin necə getdiyinə gəlincə, yəqin ki, böyük bir kabinet təsəvvür edirsiniz ki, orada mərkəzdə notarius oturur, mərhumun son vəsiyyətinin yazıldığı vərəqi açır, onun ətrafında isə ölmüş şəxsin kədərli qohumları və dostları əyləşir.
Hər şey tam olaraq elə deyil, hətta tamamilə fərqli bir şəkildə baş verir. Gəlin hər şeyi ətraflı təhlil edək.
İlk öncə vərəsəlik nədir və onun hansı növləri vardır?
Vərəsəlik nədir və
vərəsəliyin hansı növləri vardır?
Vərəsəlik – ölmüş şəxsin əmlakı başqa şəxslərə keçirməsi prosesi deməkdir. Gördüyünüz kimi, vərəsəlik hüququ miras qoyanın faktiki ölümündən və ya məhkəmə tərəfindən ölmüş hesab olunması anından yaranır.
Miras qoyanın əmlakı onun vərəsələrinə qanun və ya vəsiyyət üzrə keçə bilər (və ya hər iki əsasla). Qanun üzrə vərəsəlik (ölmüş şəxsin əmlakının qanunda göstərilmiş şəxslərə keçməsi) o zaman qüvvədə olur ki, miras qoyan vəsiyyətnamə qoymur, yaxud vəsiyyətnamə tamamilə və ya qismən etibarsız sayılır.
Azərbaycanda qanun üzrə vərəsəlik
Mülki Məcəllənin 1159-cu maddəsinə əsasən, qanun üzrə vərəsəlik zamanı aşağıdakılar bərabər pay hüquqlu vərəsələr sayılırlar:
1. Birinci növbədə – ölənin uşaqları, arvad (ər), valideynlər.
2. İkinci növbədə – ölənin bacıları və qardaşları. (miras qoyanın bacısı uşaqları və qardaşı uşaqları və onların uşaqları o halda qanun üzrə vərəsə sayılırlar ki, mirasın açıldığı vaxt miras qoyanın vərəsəsi olacaq valideynləri sağ olmasın).
3. Üçüncü növbədə – həm ana tərəfdən, həm də ata tərəfdən nənə və baba, nənənin anası və atası, babanın anası və atası. (nənənin anası və
atası, babanın anası və atası o halda qanun üzrə vərəsə sayılırlar ki, mirasın açıldığı vaxt nənə və baba sağ olmasın).
4. Dördüncü növbədə – xalalar və bibilər, dayılar və əmilər.
5. Beşinci növbədə – xala uşaqları və bibi uşaqları, dayı uşaqları və əmi uşaqları, onlar sağ olmadıqda isə onların uşaqları.
Əvvəlki növbənin vərəsələrindən, heç olmasa, birinin mövcudluğu sonrakı növbənin vərəsəliyini istisna edir.
Azərbaycanda vəsiyyətnamə üzrə vərəsəlik
Fiziki şəxs ölməsi halı üçün öz əmlakını və ya onun bir hissəsini həm vərəsələr sırasından, həm də kənar adamlar sırasından bir və ya bir neçə şəxsə vəsiyyətnamə əsasında qoya bilər. Vəsiyyət edən vəsiyyətnamə üzrə təyin edilmiş vərəsələrin paylarını müəyyən edə, yaxud hansı əmlakın hansı vərəsəyə keçəcəyini göstərə bilər. Əgər vəsiyyətnamədə belə bir qeyd yoxdursa, miras vərəsələr arasında bərabər şəkildə bölünür.
Maraqlı və vacib məqamlar: Vəsiyyətnamə vəsiyyət edən şəxs tərəfindən şəxsən tərtib edilməlidir. Nümayəndə vasitəsilə vəsiyyətnamənin tərtib edilməsinə yol verilmir, lakin etibarnamə üzrə mirasın qəbul edilməsi mümkündür (Mülki Məcəlləsinin 1245-ci maddəsi). Bununla yanaşı, vəsiyyətnamə həm şahidlərin iştirakı ilə notariat qaydasında (Mülki Məcəlləsinin 1184-cü maddəsi), həm də evdə əl ilə (vəsiyyətnamənin tarixi göstərilməklə) tərtib edilə bilər.
Bəs əgər adam ölübsə, onun mirası barədə məlumatı necə əldə etmək olar? Bu kifayət qədər sadədir! Bunun üçün notariat orqanına müraciət etmək lazımdır. Müraciət edəndə şəxsiyyət vəsiqəniz (və ya pasportunuz), miras qoyanın ölüm haqqında şəhadətnaməsi (və ya qeydiyyat şöbəsindən müvafiq çıxarış) və sizinlə vəsiyyət edənlə qohumluq əlaqəsini təsdiq edən sənəd (doğum haqqında şəhadətnamə) təqdim edilməsi zərurət yaranır.
Hər bir notariusun bütün vəsiyyətnamələr haqqında məlumatları özündə əks etdirən informasiya sisteminə çıxışı var. Beləliklə, vəsiyyətnaməni axtarmaq üçün hər hansı bir notariat kontoruna müraciət edə bilərsiniz, ancaq vəsiyyət edənin son yaşayış yeri üzrə ərazi notariat kontoruna müraciət etmək tövsiyyə olunur.
Maraqlı və vacib məqamlarNotariat orqanı mirasın açıldığı yerdə olmayan vərəsələrin axtarılması üçün tədbirlər görür (Mülki Məcəlləsinin 1318-cü maddəsi). Notariat orqanı vərəsələrə ölmüş şəxsin əmlakın tapılmasında da köməklik göstərə bilər, lakin bu, notariat orqanının birbaşa öhdəliyi deyil. Vərəsə özü vəfat etmiş vəsiyyət edənin əmlakının axtarışı üçün lazımi tədbirlər görməlidir və vərəsənin mərhumun əmlakına dair hər hansı ehtimalı varsa, o, bu barədə notariusa məlumat verə bilər ki, o, dövlət orqanlarına lazımi sorğular göndərsin; banklar, şirkətlər və s.
Vərəsə özü vəfat etmiş vəsiyyət edənin əmlakının axtarışı üçün lazımi tədbirlər görməlidir. Vərəsənin ölmüş şəxsin əmlakının yerinə dair hər hansı ehtimalı varsa, o, bu barədə notariusa məlumat verə bilər ki, notarius lazımi sorğular dövlət orqanlarına, banklara, şirkətlərə göndərsin.